Automatikai technikus
Elektronika és elektrotechnika ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Autóipar szakmairány, Energetika és petrolkémia szakmairány, Épületautomatizálás szakmairány, Gyártástechnika szakmairány.
Az automatikai technikus az automatizált gépek, berendezések, rendszerek és épületek szerelését, üzembe helyezését, karbantartását végző szakember. A képzés során elsajátított pneumatikai és hidraulikai ismeretek birtokában alkalmas vezérlési és szabályozási feladatok ellátására is, emellett alapos PLC (programozható logikai vezérlő) ismeretekkel rendelkezik.
Ajánlott azoknak a fiataloknak, akiket vonz a gépek, berendezések és épületek önműködő irányítása. A szakmát választók a XXI. század ígéretes szakembereivé válhatnak, akik kiemelkedő elhelyezkedési eséllyel indulnak a munkaerőpiacon. Remek választás azok számára is, akik nyitottak szakirányú felsőfokú tanulmányok folytatására.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Logikai gondolkodás, jó szemmérték, tér- és színlátás, kézügyesség, problémamegoldó képesség, csapatmunka.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- a technológiai folyamat ismeretében gyártó berendezéseken hibát diagnosztizál, szerszámcseréket és alapvető beállításokat végez;
- végrehajtja a hidraulikai és pneumatikus eszközök cseréjét, és ellátja a kapcsolódó üzemeltetési feladatokat is;
- elvégzi a PLC-k beüzemelését, valamint a technológiai folyamatoknak megfelelő egyszerű programok megírását, áttöltését és archiválását;
- alkalmazza az intelligens karbantartás módszereit.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Elektronika és elektrotechnika ágazat 5 éves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Az ipari informatikai technikus a gyártó és kiszolgáló ágazatok középfokú végzettségű informatikai szakembere. Alapvető feladata ipari környezetben a korszerű számítástechnikai termék-, folyamat- és háttértámogatás biztosítása hardver- és szoftveroldalon egyaránt. Ide tartozik a vezetékes és vezeték nélküli összeköttetések kialakításának megtervezése, koordinálása és fenntartása, alapvető távközlési és hálózati rendszerek üzemeltetése. Feladatkörét bővíti az iparban felmerülő digitális adat-és jelfeldolgozási igények felmérése, műszaki dokumentálása, azok felhasználói szintig történő megvalósítása. Olyan átfogó műszaki ismeretekkel bír, amelyek alkalmassá teszik az Ipar 4.0 környezetben történő munkavégzésre. Vállalati környezetben rendszergazdai feladatköröket lát el.